Americký Pit Bull Teriér – vzhled rváče, duše inteligentního mazlíčka

Americký Pit Bull Teriér – vzhled rváče, duše inteligentního mazlíčkaAmerický pitbullteriér, nebo chcete-li, z angličtiny Americký Pit Bull Teriér není mezi plemeny uznanými Mezinárodní kynologickou federací, která ho (stejně jako Americký Kennel Club) řadí do skupiny spolu se Staffordšírským teriérem. Existuje ale řada organizací, jako například UKC (United Kennel Club) anebo ADBA (American Dog Breeders Association), které uznávají Amerického pitbulteriéra jako samostatné plemeno s vlastním standardem.

Americký pitbullteriér, plemeno v minulosti chované a šlechtěné k zápasům, je ve skutečnosti stejný mazlík jako ostatní plemena. Vzhled Amerického pitbulteriéra je divoký, budí respekt a někdy i strach. Proto je vhodným hlídacím psem – na dům hlídaný pitbulem si řada zlodějů raději nechá zajít chuť.

Americký Pit Bull teriér je velmi inteligentní, vyrovnaný a sebevědomý pes. Je otevřený, citlivý, milující a velmi přátelský. Dokáže být i velmi jemný, svou lidskou smečku miluje a v případě nebezpečí ji tvrdě brání. Díky své inteligenci je učenlivý, jeho výchova musí být důsledná. Neučí se pouze napodobováním, při výcviku i v běžném životě velmi dobře chápe, co od něj požadujete. Američtí Pit Bull Teriéři se díky své vysoké inteligenci, oddanosti a fyzické zdatnosti uplatňují i jako záchranářští psi.

Díky síle a velkému temperamentu je pro majitele velmi problematické, pokud se nevěnuje výchově a připraví si peklo v podobě těžko zvladatelného psa. Každý, kdo si pořizuje Amerického pitbulteriéra, by měl zvážit, je-li pro něj toto plemeno vhodné.

Při výchově a výcviku buďte důslední, spravedliví, trpěliví a laskaví. Váš pes musí cítit, že ho milujete a zároveň vás musí respektovat a znát své místo ve smečce. V žádném případě ze zadaného povelu neustupujte, buďte důslední a laskaví. Výcvik formou hry a zábavy je pro Amerického Pit Bull Teriéra nejlepší. Tvrdá drezúra je nevhodná. Také bychom štěně neměli fyzicky přetěžovat, protože nadměrný a překotný nárůst svalové hmoty může poškodit kosti a klouby, které rostou a sílí pomaleji než svalstvo. O vhodné podobě výcviku a fyzickém zatížení je dobré se poradit se zkušeným chovatelem nebo trenérem. Váš pitbul s vámi prožije velkou část života.

Americký pitbullteriér s vámi bude cestovat, chodit do práce, sportovat, bude hlídat váš dům, vaše děti i vaše kočky, vaši přátelé budou i jeho přáteli. Váš „drsňák“ si lehne na záda a nechá se drbat na břiše kdykoli bude mít příležitost.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého pitbula?

Už nemusíte.
Dánská holistická krmiva Oliver’s si zamiluje

Rozhodnete-li se pro Amerického pitbulteriéra, vyberte si dobře chovatele, vyptejte se na rodiče štěněte, pozorujte chování matky a potom i narozených štěňátek. Rozhodně se vyhněte štěňatům z vrhů bez prokázaného původu, u takto silného a inteligentního psa je velké riziko, pokud by povaha rodičů nebo jejich zdravotní stav byl problematický.

Americký Pit Bull Teriér nemá žádné zásadní onemocnění, vázané na toto plemeno, je to zdravý pes, nečekají vás velké účty od veterinářů. Stejně jako u ostatních velkých plemen i tady hrozí při pohybu nebezpečí torze (převrácení) žaludku. Je to stav, kdy naplněný žaludek proklouzne kličkou střeva a způsobí jeho neprůchodnost. Jediná pomoc je okamžitý chirurgický zákrok. Nebezpečí torze žaludku lze podstatně snížit výběrem vhodného krmiva, rozhodně se nedoporučují extrudované granule, které v žaludku psa bobtnají a tím zdvoj až ztrojnásobí svůj objem. Vhodnou variantou je krmení syrovou stravou, což je časově a často i finančně náročné, nebo zvolit tzv. „owen baked“ krmiva, tzn, pečená při nízkých teplotách. Ta nezvětšují svůj objem, ale i tak by měl pes po krmení odpočívat a denní krmnou dávku je dobré rozdělit na dvě – ranní a večerní. Výběrem vhodného krmiva a vhodnou dobou krmení zajistíte svému psovi delší a zdravější život.

Pokud chcete inteligentního a oddaného společníka, milujícího celou vaši rodinu, temperamentního kamaráda, který s vámi bude sportovat, a pokud jste ochotni se věnovat jeho důsledné výchově a případně i výcviku, pořiďte si Amerického Pit Bull teriéra.

Americký Pit Bull Teriér – vzhled rváče, duše inteligentního mazlíčka
5 (100%) 1 hlasovalo

Může se Vám líbit...

 • Jiří

  Dobrý den ,
  našel jsem tuto diskuzi .Musím říct že hodně záleží na povaze majitele . Máme 2 pitbully pejska a fenku .Fenku jsem si brali od malička z útulku teď jí jsou již 3 roky měla 7 štěňat jedno jsme si nechali (psa). Oba milují děti ,ale jak říkám není to pes co sním pujdete jednou deně ven . Tento pes potřebuje pohyb a vybít se ruznými hračkami 😀 . Pokud máte na psa čas deně nevidím problém . Jak jsem již řekl tento pes potřebuje pevnou rukou nad sebou .

 • Ahoj chtěla bych se zeptat nikdy jsem nemela psa a chtěla bych si poridit pitbula. Chci se zeptat zda je to dobry napad. Dekuji za odpověď 🙂

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Tino,

   pokud jste ještě psa neměla tak to rozhodně není dobrý nápad. Doporučuji plemeno, které má předpoklady, že jej dokáže vycvičit i začátečník a teprve po několika letech zkušeností zvažte pitbula.

   Krásný den Vám přeje
   Roman Přikryl

  • Jiří

   Dobrý den ,
   našel jsem tuto diskuzi .Musím říct že hodně záleží na povaze majitele . Máme 2 pitbully pejska a fenku .Fenku jsem si brali od malička z útulku teď jí jsou již 3 roky měla 7 štěňat jedno jsme si nechali (psa). Oba milují děti ,ale jak říkám není to pes co sním pujdete jednou deně ven . Tento pes potřebuje pohyb a vybít se ruznými hračkami 😀 . Pokud máte na psa čas deně nevidím problém . Jak jsem již řekl tento pes potřebuje pevnou rukou nad sebou .

 • Katka

  Dobrý den 🙂 mám 2 roční neter a chtela by jsem se zeptat na vztah mezi pitbullem a dítetem 🙂 dekuji 🙂

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Katko,

   všechno to je o výchově. Jak psa tak dítěte. Pokud dokážete ukočírovat pitbulův temperament a rodiče své dítě pak určitě problém nebude.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

  • Jiří

   Jsou to mazlové na děti . Máme dva milují děti . Ale záleží hodně na výchově majitele.

 • Claudia

  Dobrý den, budu si kupovat amerického pitbulla (fenku) jsou ji asi 4 mesice. Koupila jsem pro ni už granule pro štěňata, ale nevím kolik a jak často ji mám krmit. Prosím poradíte mi?

  • Doktorka Romana

   Dobrý den,

   krmnou dávku naleznete na balení příslušných granulí. Protože neznám ani jejich značky a ani aktuální hmotnost fenečky neumím na Váš dotaz jinak odpovědět.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

  • Andrea

   dobry den
   stene krmte 2 x denně rano a večer davky jsou většinou napsane na granulích, ale také to zavisí na aktivitě pejska pokud je hodne aktivní vůbec se nebojte dat vice mam také 4 mesiční fenku a občas do granulek přidávám i konyervu na zpestření 🙂

 • slatina

  Ahij Tome.Teď už je pejsek o neco vetsi,už mas jistě jasněji.Venuj mu svou Lásků a v pripade,ze bude po pitech bojovnik,zábran konfliktům s pejsky.Pouzivej voditko a měj oči na stopkach.Dojde li k rvacce psi pokud možno v klidu roz Del.Pejska nikdy nebij!Mějte se spolu moc pěkně.

  • Lenka Horká

   Velmi mě zajímá americký pitbull, jsou velmi rozdílné informace o něm, jedni ho berou jako mazlíčka, druzí jako bojovníka na život . . . Se psy žiji od dětství, mám za sebou období cvičáku i výstav, u sebe mám psy stále, jen mě otrávil ten ,,chlupatý,, byznys co se z toho stal. Vážně zvažuji si pořídit pitbulla, jen si chci dostatek informací, prosím poraďte mi, na koho se obrátit, popř. vhodnou knihu o plemeni. Nevím co lze považovat za vrh z pp, když pitbull není oficielně uznané plemeno a podle čeho se orientovat. Uvítám kontakt na nějaké chovatele, kteří ho mají doma u dětí, tímto způsobem chci vést psa i já. 20 let jsem měla briardy a nyní mám osmiletou labradorku, je to naše láska, ale opravu až příliš velký dobrák. Dle mého pes má být spolehlivý hlídač a v dnešní době není na škodu, když se po domě pohybuje dobrý hlídač . . . Děkuji za jakoukoli informaci a jsem s pozdravem Lenka Horká

 • Tomáš

  zdravím ..mám 5 mesíční štěně Pittbulteriéra kříženýho z labradorem … je tam stějná vychova a vycvik jako u čistího plemene…prosim o odpověd díky…a jinak je šikovný, má respekt přede mnou,je prostě skvělej…doufám že bude i na dale takovej…a ještě jedna věc musím tomu dát čas když jsu někam sním ven a k němu se přibliží jakykoliv pes,připadá mě jako by se bál a někdy i kňučí když je cizí pes u něho! muže to být i tím že je ještě štěně ?? díky Tomaš

  • Karel

   Ahoj mám ručně dokrmenou fenku Staforda kříženou s Pitbullem je ručně dokrmená od 3 týdne jí mám doma teď jí budou 4 měsíce od mala je se psama v kontaktu jak s menšíma tak i s většíma někdy se bojí ale jak se očichají tak si hrajou pro někoho kdo zvažuje pořízení takového psa není to plyšák je tvrdohlavej hyperaktivní hodinu spí a pak zas běhá potřebuje čas lásku cvičit hlavně musí umět na 100% Pusť socializace u takového plemena je na 1 místě cvičím ji s přítelkyní formou hry mame Jacka Russel teriéra kterou jsem cvičil stejně jsou ji dva roky a s naší malinkou jsou nejlepší kamarádky.Naše malá má ráda lidi je zviklá na rodinu přátele ale pokud přijde k nám domu nekdo koho nezná dá najevo že tam nemá co dělat.Delší procházky ale nepřetěžovat chválit dávat pamlsky a neustupovat s povelu.Pejsek vám pak vrátí lasku vděčnost poslušnost ale je to terier tak že poslouchat nikdy nebude na 100% malou mám naučenou na vodítku a když ji pustím a má volno přijde na zavoláni a dostane Piškot 🙂 doporučuju chodit do města mezi auta lidi na rušné místa aby si zvykl můj názor máme sni skvělej vztah protože se staráme učíme chce to čas pevné nervy nepujdete na procházku nebudete si s pejskem hrat jak pujdete do prace a bude doma sam předěla vám byt 🙂 je inteligentní někdy až žasneme je to mazel a ochránce sportovec.Člověk co si pořídí takového psa a nestará se o něj a pes pak zdivočí dělá jen ostudu téhle rase podle Panička se pozná pes.Neučím psa trhej atd…. má to každej v sobě branit smečku at už Pitbull Amstaff nebo jezevčík lidi co mají ty male psy v panelaku by se meli zamyslet nad tím že i malej pes musí bejt socializovanej a musí umět zakladní povely ne že se otevrou dvere a běží pes a za nim majitel kterej volá zustan a pes bezi dál jak již jsem psal kdo se o psa stara a venuje mu cas chodí ven tak nemá problem..Jasne že když mi psa napadne jinej pes bude se branit jak Clovek tak i jine zvíře jen u Bull plemen by měl člověk vědět co dělat když se tahle situace stane

   • patrik

    dobrý den mám 2 měsíšní fenku kříženec pitbull a rotwajler chci se zeptat jestli je v pořádku že je hrozně malinká v tomto věku přirovnáním asi jak jorkšír a že i přesto utočí na velká plemena např. dobrmany stafordy vlčáky atd a malých plemen si ani nevšimne a take jestli je možné ji už ted dávat syrové hovězí maso

    • DoktorkaRomana.cz

     Dobrý den,
     u křížence Vám nikdo není schopen říct jak má být jeho štěně veliké. To je prostě nemožné. A syrové maso? To bych doporučil až tak od 6 měsíce.
     Přeji pěkný den
     Roman Přikryl