Kuře jako potrava pro psy

Kuře jako potrava pro psyKuřecí maso obecně je považováno za potravinu, která napomáhá redukci tělesné hmotnosti. Proč? Čerstvé kuřecí maso obsahuje podle druhu až 80% vody. Tepelným zpracováním (vaření, pečení atd.) vodu ztrácí a doslova se „smrskne“. Kuřecí maso tak ztratí velkou část své hmotnosti a proto u hotového pokrmu nebo krmiva  je pravděpodobně skutečný podíl masa nižší.

Řada krmiv uvádí na obalu kuřecí masokostní moučku. Pokud by moučka byla vyrobena výhradně z masa, byl by obsah bílkovin cca o 300% vyšší, než u čerstvého kuřecího masa o stejné hmotnosti. Masová moučka je vlastně „koncentrát“. Jakmile ale do ní přimícháme i kosti, které jsou ze 70% tvořeny minerály a to hlavně vápníkem, je výživová hodnota takové suroviny velmi závislá na poměru masa a kostí. Pokud je podíl masa 10 a méně procent z celkového podílu, např. 10% moučky v krmivu, dostáváme se tím na podíl masa 1%, obsah bílkovin v této surovině je sice třikrát vyšší, ale i tak velmi malý. Udává se, že kuřecí prsa obsahují asi 20% bílkovin. Jednoduchým výpočtem se tedy dostáváme k tomu, že ve 100g krmiva s obsahem masokostní moučky z kuřecího masa může být cca 0,6g živočišných bílkovin. Který pes na takovém krmivu bude dlouhodobě prosperovat? Absolutně žádný. Bříško si sice může nacpat k prasknutí, ale výživová hodnota je více než sporná. Zdrojem energie pro něj budou rostlinné bílkoviny a přidaný tuk. Kuře totiž obsahuje kolem 1% tuku, tvořeného ze 60% cholesterolem. Nezbývá tedy, než dodávat tuk z jiných zdrojů.

Kdyby pes žil ve volné přírodě a existoval živočich, jehož maso by obsahovalo 1% bílkovin a 1% tuku, rozhodně by velmi rychle pošel hladem, protože by neměl energii chytit další potravu. Aby energetická hodnota krmiv z kuřecí masokostní moučky byla alespoň přijatelná, je potřeba dodat sacharidy a tuky navíc. Pokud se chceme takovým věcem vyhnout, nezbývá než číst obsah krmiv na obalech. 99% výrobců neuvádí poměr surovin, obsažených v krmivu a často suroviny nespecifikují vůbec. O formulacích „ vedlejší produkty zpracování masa“ se ani zmiňovat nebudeme.

Co je tedy vhodnější základní surovinou pro výrobu krmiva pro psy? Rozhodně hovězí maso, ať už samotné nebo s přídavkem jiného masa.

Kuře jako potrava pro psy
Ohodnoťte tento článek