Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psy

Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psyMilujeme naše mazlíčky. Někdy jim však, z nevědomosti nebo nedbalosti, projevujeme svoji lásku způsobem, který jejich zažívání a mnohdy i zdraví rozhodně neprospívá. Ano, mám na mysli ten okamžik, kdy ležíme na gauči, dopřáváme si u televize něco moc dobrého a z druhé strany na nás koukají ta bezelstná kukadla, která jako by říkala: “dej psovi své jídlo, dej psovi své jídlo“. Nu, a protože toho chlupáče bezmezně milujeme ten krásný opečený brambůrek, křupavoučkou slaninku, slaďoučký pásek čokolády atp… mu samozřejmě dáme. Mějme však na mysli, že:

Mnohé z běžných potravin mohou být pro psa nebezpečné. Požití některých z nich dokonce osudové. Některé z těchto potravin jsou poměrně běžné, jiné, i když jsou dostupné, by nás ani nenapadlo pejskům podávat. Některé jsou nebezpečné, pouze když se podávají, ve vyšším množství.

V níže uvedeném seznamu si popíšeme typy potravin, které mohou ohrozit, nebo dokonce poškodit zdraví našeho pejska.

Pro psy nevhodné nebo nebezpečné potraviny:

 • Avokádo
  Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku Persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo má vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení, v některých případech i zánět slinivky. Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutin v hrudníku. Množství, které může způsobit otravu, není přesně známo.
 • Cibule
  Obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Narušují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. I malá množství cibule podávaná v určitém časovém odstupu mohou způsobit kumulativní poškození. Týká se to cibule i pažitky ať už syrovém, sušeném nebo i vařeném stavu.
 • Česnek (ve velkém množství)
  Velké množství česneku způsobuje, díky obsahu N-propyldisulfid, podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto by se měl pes s česnekem přijít do styku jen v minimálních množstvích.
 • Čokoláda
  Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření. Obecně platí, že tmavší čokoláda je nebezpečnější. Jakákoliv čokoláda ve větším množství může psa zabít. Příznaky se nemusejí projevit i několik hodin, přičemž smrt psa může nastat i do 24 hodin. Konzumace mléčné čokolády, i když obsahuje menší koncentraci, je stejně nebezpečná. Již 650g mléčné čokolády nebo 90g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.
 • Hrozny a rozinky
  Mohou u psů způsobit selhání ledvin. I malé dávky mohou být pro psa smrtelné. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek opakovaně.
 • Jádra jablek a hrušek, třešňové, švestkové, broskvové a meruňkové pecky
  Obsahují jedovatý kyanid. Pár pecek nebo jadérek psovi problémy způsobit nemusí, avšak po každém požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Kousání jadérek a pecek způsobuje uvolňování kyanidu.
  Problémem může být i nesprávné spolknutí, při kterém se pes může začít dusit.
 • Kofein (z kávy, kávové sedliny, čaje nebo čajových sáčků)
  Stimuluje centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvracení, neklid, bušení srdce a během několika hodin dokonce i smrt.
 • Makadamové oříšky
  Mohou být příčinou slabosti, třesu a ochrnutí. Příznaky jsou obvykle jen dočasné.
 • Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
  Mohou způsobovat plynatost, průjem nebo i zánět slinivky. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku jsou bezpečné.
 • Muškátový oříšek
  Může způsobit třes, křeče a smrt.
 • Rajčata
  Obsahují Tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství Tomatínu se v nich snižuje. Proto zralá rajčata jsou pro psa méně nebezpečná. Klinickými příznaky otravy jsou letargie, nadměrné slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem nebo zácpa, rozšíření zornic, křeče. Pro člověka jsou kromě plodů všechny části rajčete také jedovaté.
  Rajčata obsahují i Atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentraci atropinu obsahují stonky a listy.
 • Sůl
  Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. U psů způsobuje podávání slané stravy nadměrné pití vody, což může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku, která může být pro psa také osudová.
 • Příliš mnoho tuků či smažené potraviny mohou způsobit zánět slinivky.
 • Šunka a slanina
  Obsahují hodně tuku a soli, což může mít za následek zánět slinivky. Následné nadměrné pití vody u velkých plemen může vést k torzi žaludku.
 • Syrová játra nebo časté podávání vařených jater (3 krát za týden)
  Může způsobit toxicitu vitaminem A. Tato má za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství. Pokud psovi vedle vařených jater podáváme i konzervu, přesvědčme se, zda konzerva neobsahuje i játra.
 • Houby
  Mohou vyvolat bolest břicha, slinění, poškození jater nebo ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí, či dokonce až smrt.
 • Syrové bílky z vajíček
  Obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů B. Biotin je pro růst a dobrou srst psa nezbytný. Žloutky syrových vajec obsahují dostatek biotinu, takže celé syrové vejce z tohoto pohledu nebezpečná nejsou. Žloutky vajec však mohou obsahovat salmonelu, proto bychom vejce měli mít z důvěryhodného zdroje, nebo je podávat ve vařeném stavu.
 • Vařené kosti a kosti z kuřete
  Se během trávení mohou roztříštit a poškodit vnitřní orgány psa.
 • Vlašské ořechy
  Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a žaludeční nevolnost. Pravou příčinou je toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí. Příznaky otravy jsou zvracení, třes, slinění, problémová koordinace, letargie, nechutenství, žloutnutí očí a dásní. Zasažený pes může vylučovat krvavé zvratky nebo stolici. Může trvat i několik dní, než se příznaky projeví.

Podáváním správné stravy můžeme výrazně prodloužit život našeho miláčka, nebo ho aspoň ušetřit zbytečných zdravotních komplikací vyplývajících z podávání nevhodných pokrmů nebo pamlsků.

.

Nevhodné a nebezpečné potraviny pro psy
3.86 (77.14%) 7 hlasovalo

Může se Vám líbit...

 • Ivo

  Dobrý den paní Romanko,
  jsem překvapen kolik přírodních potravin je jedovatých pro psi.
  Máme 8 letého vitálního yorka 3,5 kg a už min. 3 roky dostává vždy svůj díl
  z avokáda zakapnutého citr. šťávou než z nej připravím quakamole. Umlátil by se po něm. Také miluje rajčátka a papriku a vůbec všechnu zeleninu a ovoce,kromě snad okurku, zelí a banánu a jablek. Tak nevím, co si o tom myslet, proč to vyžaduje, když mu to škodí. Taký by se umlátil po sladkých mandlích.
  Jak byste mi pomohla vysvětlit u něj nečekané změny v chování, kdy se z mírumilovného postlelového mazlíčka dokáže změnit nějakým podnětem v šíleného skriters plného vzteku, bublin z nosu, rozšklebéné pusy plné ostrých zubů, na kterého se nadá sáhnout ani uklidnit, protože je jak z mrštné gumy a je schopen slepě pokousat nás rodinu.
  Děkuji a přeji krásný den.
  Ivo

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den pane Ivo,
   je to prosté. Pokud pejskovi něco chutná a sám jste jej na to naučil tak to pak bude vyžadovat. Já naučil naše fenečky na kuřecí klouby a dnes se bez jejich asistence oběd s pečeným kuřetem prostě neobejde. Takže odpovědí je zvykat pouze na potraviny pro ně zdravé.
   Co se týká zuřivosti o které píšete pak nejčastější problém bývá ve výcviku. Pes i když je to člen rodiny musí cítit, že ve smečce je až na nejnižší pozici. Tomu on rozumí, ale je třeba jej k tomu vychovávat od štěněte. Jinak může docházet k rozličným odchylkám od standardního chování a vzteklost je jednou z nich. Tedy samozřejmě spousta lásky a pevná ruka.
   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Linda

  Dobrý den, na zahradě máme tis a náš pejsek žere jeho bobulky. Může se otrávit?
  Děkuji za odpověď.

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Lindo,

   tis (Taxus baccata) – od jehlic, přes kůru až k semenům je prudce jedovatý. Jedinou poživatelnou částí tisu je červený míšek obalující semeno.

   Roman Přikryl

 • Petra

  Dobrý den, doma máme yorkšíra a moji prarodiče mu dávají vše možný, tak třeba salám, hermelýn, namazaný chleba s rybí pomazánkou, na vánoce cukrový a když grilujeme tak mu davají karbanátky, uzený atd. několikrát jsme jim říkali že to psi nemohou, tak se chci přesvědčit jestli to doopravdy nemohou ? a mohou takhle malá plemena kosti ?

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Petro,
   až se mi nadělaly pupínky z toho co popisujete 🙂 Nicméně věc se má tak. Každý pes je individualita a může prospívat téměř na jakémkoli druhu krmení. Má to však jeden háček nebo spíše pořádný hák. Nemůžeme tušit zda zrovna ten náš pejsek je takový chlupatý „Superman“ s plechovým žaludkem a extra účinným zažíváním. Pokud tedy našeho mazlíčka nechceme cíleně přivést k veterináři a utrácet horentní sumy za jeho zdravotní problémy měli bychom se držte lety prověřených rad.

   1, Psa krmíme:
   – buď stravou syrovou: maso, ovoce, zelenina
   – nebo kompletním granulovaným krmivem: čím více masa v sušině obsahuje tím lépe, obecně by to nemělo být pod 30%
   – můžeme krmit i vařeným, ale v žádném případě nekořeněným!
   – pokud krmíme konzervami či kapsičkami je nutno doplňovat chybějící živiny, tzv.vlhká strava rozhodně není kompletní krmivo

   2, Psa nekrmíme
   – jakýmkoli vařeným kořeněným lidským jídlem
   – odpadky

   To je v zásadě vše. Nu a co se týká kostí pak i takto malé plemeno kosti může a to v syrovém stavu. Například vařené kuřecí kosti se lámou a můžou pejskovi vážně uškodit.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Vladimir

  Dobrý den , dal jsem memu krysarikovi kousicek prezraleho melounu , snažil jsem se vybírat jaderka ,ale asi jedno dvě snedl.Včera moje kamarádka dala pejskovi taky meloun a sem nevěděl, že jsou Jaderka jedovaté, a nevěděl jsem kolik mu jich dala. Mohou nastat nějak potíže s jaderkama od melounu či je jedovaty i meloun , děkuji.

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Vladimíre,

   to by neměl být žádný problém. Problém by mohl nastat u jader či pecek jablek a hrušek, třešní, švestek, broskve a meruňky. Nicméně opět ve větším množství.

   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • daniela

  Davam civave do jidla lnena seminka myslite, ze je to dobre ?

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den.
   Je to určitě v pořádku. Nicméně kvalitní krmiva lněné semínko již obsahují takže jeho přidávání do stravy není třeba. Je otázkou čím krmíte.
   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • Nikola

  Dobrý den, máme 4 měsíční štěňátko yorkšíra. Začínají ji pomalu vypadávat zoubky. Máme strach jesli by se nemohla udusit,apodobně . Začali sme ji dávat malinko paštiky,proto že granule pomalu neskousne. Máme ji nějak více hlídat? Děkuji za odpověď

 • Petra

  Dobry den
  Nas pes se trochu napil jablecneho dzusu. Mam mit obavy? Predem dekuji.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Petro,

   obavu mít nemusíte. Jen mu příště zamezte přístup ke krabici 🙂

   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • Mgr.Alena

  Naše osmiletá fenka černého retrívra poslední dobou mívá na těle v různých místech boláky,o kterých jsme si mysleli,že si vykousala svědivé místo po klíštěti.V současné době se jí totéž objevilo na čumáku.V lékárně nám doporučili lék BETADIN ve formě masti,který ona ale téměř okamžitě packou smázne.Poradťe,co dělat jiného?Jestli jí nechybí něco ve stravě?Doslechli jsme se o jakémsi „lososovém oleji“,který by posiloval imunitu a mohl pomoci.Díky.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Aleno,
   rozhodně Vám doporučuji jako první krok navštívit dobrého veterináře. Ten zjistí zda nejsou boláky způsobeny něčím jiným než nedostatkem některých prvků ve stravě.
   Betadine je pouze místní dezinfekce, která neřeší problém, ale pouze to, aby se otevřená rána nezanítila.
   Osmiletá fenečka rertrívra to je již seniorský věk a právě lososový olej je jednou z variant jak pomoci při kožních a imunitních problémech. Přidáváním lososového oleje můžete její stav pouze vylepšit.
   Nicméně na prvním místě je rozhodně návštěva veterináře.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Týna

  Dobrý den,
  můžou psi křupky? Myslím ty co si lidé kupují na mlsání. Prarodiče mají zakázáno Jimmymu dávat jakékoliv jídlo a věci, jen ty co jim pro něj dám mu dát mohou. Jenže mu stejně zkouší něco dávat.
  Děkuji, Týna

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Týno,

   křupky jsou přesolené a nasáklé tukem. Nehodí se pro člověka natož pro pejska 🙂 Ale já vím…chutnají… 🙂

   Roman Přikryl
   Doktorka Romana Pet Food

 • Nikol

  Známí mi řekli že cibule pomáhá na odčervení a tak jsem své skoro roční fence dala tenký plátek cibule. Asi jsem paranoidní, ale jistota je jistota. Jaký na to máte názor? Uškodí jí to nebo ne ?

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Nikol,

   na odčervení určitě používejte veterinární přípravky. Cibule opravdu není vhodná. Nicméně s jedním malým plátkem si nemusíte lámat hlavu.
   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Jirka (pes Thor)

  Mám AST 1,5 ročního. Jelikož u těchto plemen je plynatost normální. Tak já ho krmím granulema, pak mu dávám rybí tuk, občas dostane tvaroh. Co má rád tak jablka. Také dostává pivovarské kvasnice. Někdy dostane celé syrové vajíčko smíchané s piškotama nebo tvarohem. Zeleninu nějakou si dá také. Cibuly a česnek rozhodně ne. Ale papriku nebo mrkev to sní. Syrové maso mu občas dám. Občas i bílé maso z pečeného kuřete, bez kůže. Kosti vždy úplně rozkouše. Čokoládu ani moc nedostane spíš sušenku nějakou vždy kousek. Někdy prdí víc někdy míň ale je zdravý a šťastný. Akorát musím před ním schovávat pytel s bramborama, protože vždy z pytle krade brambory. A pak jsou rozkousané a roztahané po celém bytě. Jinak můj pes sní většinu co mu dám. A nemám s ním žádný problém

 • Leona

  Čtyřměsíční štěně mi sežralo celý avokádo a je zdravý jak řípa 😀

 • Libuše

  Mám dvě čivavy. Obě jsou rozmlsané až hrůza. Jedí pouze granule přímo pro své plemeno, navlhčené a jako mlsání sušené drůbeží ( kachní, kuřecí) plátky, nekdy piškotek a nebo máslovou sušenku. Je to sice drahé, ale co by člověk svým miláčkům neobětoval, že? Z vařeného jídla mají rádi pouze kuře s rýží, křupky oloupané z kuřecích kostiček a játra. To mají ale tak jednou za měsíc. Někdy si postaví hlavu a nejedí nic. A můžu jim nabízet cokoliv. Zvrací z hladu, ale nic si nevezmou. Nevím, jestli je to takhle dobře, ale už s tím nic nenadělám. To ony dvě jsou u nás doma pány.

 • monika

  Dobrý den. Víte někdo, jak snáší psi diacukr? Používám jej z nutnosti při vaření. A moje fena samozřejmě věrně vařívá se mnou.

  • Veronika

   Pozor! Četla jsem, že umělé sladidlo je také nebezpečné. Prý obahuje xylitol, který snižuje hladinu cukru v krvi, způsobuje problémy s koordinací celého těla a křeče, a může způsobit i smrt.

 • Moc hezký článek, je tam spousta důležitých informací. Pokud Vám to nevadí, část z něho jsem uveřejnila na svém blogu. Máte krásné stránky :o)

 • Lukáš

  Žere vám i tu Pažitku atd ? ( neříkám že můj Ano )

 • viktor

  Můj pes jí všechno,kromě avokáda, je pro něj drahé. už asi tři roky,a vede se mu dobře. S pozdravem Viktor.

  • Mirka

   Můj pes taky zbaštil všechno, celá leta až do počátku září- pak se mnou mlsal čokoládu ani ne velké množství a do týdne jsem se s ním musela rozloučit……bylo mu 16 a kousek. Takže co snese teď, ve stáří už nemusí. Přeju vám i vašemu psovi hodně krásných společných chvil. S pozdravem Mirka