Kočičí mluva

Stejně jako lidé, i zvířata mají své způsoby dorozumívání. Kočka využívá ke své komunikaci několik způsobů. Pokud máte doma kočičího mazlíčka a chcete mu doopravdy porozumět, stačí jen jedno – Váš opravdový zájem. Pokud budete svojí kočku dobře vnímat a můžete si všimnout všech jejich způsobů dorozumívání. Kočka dává jasně najevo svoji náladu, citové rozpoložení i jaké city k Vám právě chová.

Řeč těla, mimika a gesta
Držením těla nám dává kočka najevo opravdu hodně. Vztek a syčení, naježené chlupy, otírání se. Tímto postojem kočka dává najevo svůj souhlas či nesouhlas a náklonnost k Vám.

Když má strach, přikrčí se, sklopí uši a ocas pevně přitočí k tělu. Naopak když je spokojená, odpočívá na oblíbeném místě a hledí na svět skrze přimhouřené oči. Když se kočka chystá k útoku, hází ocasem ze strany na stranu, bývá také naježená, aby vypadala o něco větší, a svou kořist se tím snaží zmást. Přitom má své končetiny natažené a hřbet patřičně nahrbený.

Hledáte kvalitní krmivo pro svou číču?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Oliver’s si zamiluje

Signály pomocí ocasu
Když je kočka spokojená, má ocas nahoru a hýbe s ním velmi jemně ze strany na stranu. Radost vyjadřuje vztyčenou hlavou i ocasem, na jejím pohybu je vidět, že je velmi uvolněná a kráčí sebevědomě. Pokud si chce kočka hrát, divá se na svůj objekt, ocas zkroutí do tvaru otazníku, její poloha je jakoby mírně přikrčená do úskoku. Kočka u toho také často poskakuje.

Také uši a výraz očí hraje v dorozumívání koček velmi významnou úlohu. Sklopené uši na stranu značí pocit nedůvěry. Uši stažené do stran a přitisknuté dozadu značí silnou nedůvěru kočky. Stažené uši silně dozadu značí přípravu k boji.

Pokud si chce kočka získat Vaši pozornost, jemně do Vás strká packou, čímž dává najevo „tady jsem“.

Řeč koček
Samotné kočičí mňoukání má opravdu mnoho způsobů, vědci doposud rozeznávají 16 zvuků, které kočky pro svou komunikaci s okolím používají, ovšem také je zásadní, jaké plemeno chováme, každé má svou charakteristickou povahu, například perská a britská kočka jsou poněkud více uzavřenější. Hlasový projev koček zahrnuje celou škálu různých zvuků. U koťat byly vypozorovány dva styly mňoukání – tiché až úplně utlumené značí spokojenost, velmi silné mňoukání naopak nespokojenost, hlad atd. U dospělých koček můžeme rozpoznat například tyto zvuky:

Vrčení – snadno rozpoznatelné, kočka tím dává najevo nespokojenost, že se jí něco nelíbí, je podobné psímu vrčení. Vrčení může doprovázet také prskání a syčení.

Vrkání – kočka vrká při mrouskání, vábí tím svého partnera.

Předení – nejčastěji kočka přede, když je spokojená, ale také občas přede, když ji něco bolí. U tohoto vyjadřování je také třeba sledovat její postoj a situaci, ve které se nachází.

Nejdůležitější je kočce naslouchat a povídat si s ní. Pak se naučí reagovat na náš hlas a my sami pochopíme, co nám svým chováním a zvuky dává najevo.

Kočičí mluva

Ohodnoťte tento článek

Může se Vám líbit...

 • Květa

  Mám 1,5 letého kocourka a stejně starou kočičku. Oba jsou vykastrovaní a žijí se mnou
  v bytě.Vycházejí spolu velmi dobře.Jsou hraví, akorát mě mrzí, ža se málokdy přijdou sami pomazlit. Jsou vždy se mnou v místnosti, na noc se přesunou se mnou do ložnice, ale nikdy si nelehnou ke mně.Jak je přilákat?

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Květo. Pokud si přejete kočičky přilákat pak Vám nezbude než uplácet. Kočka je tvor velmi individualistický a nelze ji vychovávat jako psa. Proto doporučuji vzít s sebou do postele pamlsek, který rádi a když si na něj v posteli jednou navyknou začnou chodit pravidelněji 🙂
   Můžete třeba vyzkoušet tyto rybičky http://www.oliverskrmivo.cz/olivers-ocean-bites-200g/
   Roman Přikryl

 • všechna zvířata jsou úžasná…

 • Sara

  Kočky jsou úžasný, málokdo ví, že je s nimi snadná komunikace, když ji nasloucháte. Můj Jimmísek když chce ať si ho všimnu, tak se mi otírá o nohy a jemně mě kouše do nártu. 😀 A i mňoukání má různý…když chce jíst je jiný než když si chce hrát na jeho oblíbenou schovávanou. 🙂 Kočky jsou bezvadný stvořeníčka 😉

  • Doktorka Romana

   To každopádně 🙂 jak jsem zjistil tak naše Adélka vrká vždycky když ji dávám plnou misku…tak vábí partnera 😀

   • Blanka Badinová

    kočka vrká i na koťata, jako by jim říkala: „tady jsem“. Naše vrkaly v odpověď na mě, když jsem je volala. Takže asi tohle je v kočičí řeči význam vrkání.