Kočka a očkování

Kočka a očkováníOčkování patří k prevenci nemocí a je pro kočky velmi důležité, určitě by se tedy nemělo podceňovat. Očkování závisí především na každém majiteli, dbát o zdraví kočky rozhodně zahrnuje i očkování.

Očkuje se hlavně proti těmto nemocem:

 • Panleukopenie (kočičí mor) – velmi závažné virové onemocnění, vede až k úmrtí, toto očkování je povinné pro výstavní kočky, ovšem je vhodné pro všechny (hlavně pro ty, které žijí na venkově)
 • Vzteklina – nebezpečné onemocnění, které se přenáší kousnutím, očkovat bychom měli nechat každou kočku, která přichází do styku s člověkem, je vhodné nechat očkovat každou kočku. Na rozdíl od psů není očkování proti vzteklině pro kočky povinné
 • Kočičí chřipka (kočičí rýma, rhinotracheitida) – nepříjemné onemocnění, očkování je povinné pro výstavní kočky, velmi vhodné je i pro všechny kočky, které chodí ven
 • Caliciviróza a chlamydióza – virová (caliciviróza) a bakteriální (chlamydióza) infekční onemocnění, velmi nepříjemná, očkovat bychom měli všechny kočky, které chodí ven
 • Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) – smrtelné onemocnění, není léčitelné a jedinou ochranou proti němu je očkování, přenáší se přímým kontaktem koček, kočku lze vakcinovat až po testu na leukózu, který musí vyjít negativní,  doporučuje se očkovat všechny chovné kočky (v Německu je toto očkování povinné pro všechny kočky)
 • Invekční peritonitis (FIP) – virové onemocnění, vede k smrti kočky a je také neléčitelné, účinnost vakcíny je stále diskutovaná, podle posledních údajů je její účinnost pouze 60%
Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Oliver’s si zamiluje

První očkování se provádí ve stáří 8 – 10 týdnů. Přeočkování probíhá o 4 týdny později. Opakované očkování podle vakcíny, která byla použita, pravidelně po 1 – 2 letech a provádí se u kočičího moru – panleukopenie. Proti vzteklině se očkuje od osmého týdne života. Kombinuje se obvykle s přeočkováním proti kočičí rýmě. Další opakované očkování se provádí podle typu ochranné látky, také po 1 – 2 letech. Kočičí chřipka má své první očkování osmého týdne života, druhé očkování po čtyřech týdnech a třetí očkování může následovat po dalších čtyřech týdnech. Následující opakované očkování dle typu ochranné látky také za 1 – 2 roky.

Kočku není vhodné očkovat, pokud má nějaké zdravotní komplikace. Jde totiž o určitou zátěž pro organismus. Žádné očkování by nemělo být v takovém případě provedeno bez předchozího kontrolního vyšetření.

Po očkování Vám veterinář vystaví mezinárodní očkovací průkaz. Nicméně při cestách do zahraničí (EU) je třeba Vašeho mazlíčka vybavit i čipem a Pet Passportem.

Pokud je Vaše kočka při očkování příliš divoká a brání se ošetření, je nutný trochu odlišný přístup. Před aplikací vakciny se jí totiž podává valium nebo jiná sedativa, podle rady veterináře.

Kočka a očkování

Kočka a očkování
5 (100%) 1 hlasovalo

Může se Vám líbit...

 • Niki

  No pěkná práce…..dost smutné. V tak krátkém článku a tolik nesmyslů,to je úctihodný výkon. A je fakt že je ještě dost lidí ,kteří si kočinu pořídí poprvé a nic o tom neví a při představě že jako první narazí na tento článek,tak ať bůh prování chudáka kočinu a majitele v závěsu….

  • Doktorka Romana

   Omlouváme se za chyby, které by již měli být odstraněny. Pokud přesto naleznete jakýkoli nedostatek budeme rádi když nás na něj upozorníte.

   Roman Přikryl

 • Dobrý den,

  v tomto článku je velmi mnoho nesprávných údajů, zejména o nutnosti očkovat kočku, která chodí na výstavy (zejména na ty tuzemské), na vzteklinu, FeLV a chlamýdie. O „vhodnosti“ očkovat všechny kočky na vzteklinu tu psát asi ani nebudu….Dále chlamýdie jsou parazitální bakterie, nikoliv viry…. A cestování pouze s očkovacím průkazem (i když by byl nazýván mezinárodním) již možné není, kočka musí mít čip a EU pas…

  No prostě to psal někdo, kdo tomu vážně rozumí….

  S pozdravem
  Michaela Štrbáková

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Štrbáková,

   velmi děkuji za Vaše připomínky, které jsem se snažil v článku opravit. Bohužel čas od času se nám do článků faktické chyby vloudí a jsme velmi rádi pokud nám je pomůžete odstranit.

   S úctou
   Roman Přikryl