Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa

Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa Pod mnohými z našich článků naleznete diskusi, která většinou končí dotazem na doporučení té či oné značky krmiva. Přitom stačí si naše články přečíst a není problém zjistit jak vlastně ty správné psí granule vybrat.

Je to stejné jako, když vybíráte to správné jídlo sami pro sebe. Trocha zdravého selského rozumu. Něco znalostí o správné životosprávě. A docela nakonec pohled do peněženky a zvážení finančních možností. Jak sami vidíte, výběr není žádná věda.

A dnes se podíváme na všechny tři tyto body tak je u nás, v Doktorka Romana Pet Food, vnímáme.

 1. Vybíráme zdravým selským rozumem
  Ať si kdo chce co chce říká, pes prostě JE masožravec. Maso mu prospívá a každý kdo psy chová, potvrdí, že tu správnou kondici získá hlavně z živočišné bílkoviny – tedy z masa. První nač se tedy u granulí musíme podívat je OBSAH MASA. Ať je to již maso čerstvé, mražené, sušené anebo masová moučka (neplést s masokostní moučkou ta do kvalitního krmiva nepatří) VŽDY byste jej měli najít na PRVNÍM místě ve Složení krmiva.Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - etiketaPokud je na prvním místě cokoli jiného než právě maso pak vřele doporučujeme dát od takových granulí ruce pryč.Co je velmi důležité při výběru je i fakt zda výrobce jasně deklaruje druh masa. Pokud tedy na prvním místě naleznete výrazy jako: Drůbeží maso a vedlejší produkty živočišného původu můžete si být téměř jisti, že skutečné kuře okolo krmiva možná ani neproběhlo a nejspíš v něm bude semleto vše, co se nehodí k lidské spotřebě včetně pařátů. Proto si všimněte, že například Oliver’s přesně deklaruje maso jako kuřecí, krůtí a kachní. Takto předložená deklarace je důvěryhodná.Naproti tomu se podívejme na krmivo propagované jako „první volba veterinářů“. Ve spodní části obrázku je jeho složení, ze kterého na první pohled sice vystupuje jehněčí jako surovina číslo 1, ale po řádném prostudování popisu zjistíme, že na prvním místě není maso, ale pouhá mletá kukuřice. Tedy přeloženo do lidského jazyka příloha.

  Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - podraz?

  Otázkou je z jakého důvodu se výrobci uchylují k tomuto způsobu mystifikace zákazníka. Je to pro většinu z nich pouhý byznys. Zvláště nadnárodní korporace, které jsou schopny investovat miliardy do ovlivňování veřejného mínění si velice potrpí na fíglíčky, které neznalému mohou pěkně zavařit a jeho mazlíčka tím přímo ohrožují na zdraví.

  Čemu se vyhnout za pomocí zdravého selského rozumu:
  – granulím kde není na prvním místě maso
  – granulím kde není jasně deklarovaný druh masa, kuřecí, jehněčí hovězí atp… pouhé obecné drůbeží maso nestačí
  – granulím, které jako „přílohu“ užívají sóju nebo sojovou moučku, sója je pokládána za jeden z nejdůležitějších potravinových alergenů, i přes její prokazatelné nutriční hodnoty nestojí zato svého mazlíčka vystavovat jejím alergizujícím účinkům

 2. Vyvážená strava psa
  Podívejme se nejdříve, co sami považujeme za vyváženou stravu z hlediska lidského. Obecně to určitě budou bílkoviny představované masem, mléčnými výrobky, obilovinami a luštěninami. Pak to bude určitě vláknina obsažená v luštěninách, některých obilovinách a některém ovoci a zelenině. Cukry jako zdroj krátkodobé i dlouhodobé zásoby energie. A nesmíme opomenout vitamíny a minerály. Tolik tedy ke stravě lidské.

  A jak to je u psů? Opravdu velmi podobně. Jak jsme si řekli i oni potřebují bílkoviny a to převážně živočišného původu. Tedy maso. Také potřebují kvalitní vlákninu, kterou v jejich stravě zajišťují obiloviny, rýže nebo různé druhy brambor. Cukry, které jim dodávají energii naleznou také v příloze: brambory, obiloviny, rýže a v doplňkových surovinách ovoce, zelenina.

  Proč je tohle vše třeba si uvědomit? Protože jistě chce mít každý z nás toho svého mazla zdravého a vitálního. Když nám chybí nějaký ten stavební prvek tělo si jej dost jednoznačně vyžádá. Buď dostaneme na něco specifického chuť a tak si to prostě dáme nebo onemocníme a dostaneme tělem požadovanou ingredienci od lékaře. Náš pes většinou onemocní. Protože nemá jak se k té důležité součásti potravy dostat.

  Čistě pro zasmání níže uvádím nabídku na „krmivo“ a jak by to vypadat nemělo. Chce se mi říct: „Bédo! Vrať se sakra k tomu svému kolu štěstí a nechej pejsky a číči žít!“

  Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa - asi jenom legracePokud si již nechceme přidělávat starosti typu jaké ještě vitamíny dnes ten náš chlupáč neměl nutně se musíme pozastavit nad obsahem ovoce a zeleniny ve složení krmiva. Asi nebudu falešným prorokem, když vyřknu čím více a rozmanitější tato paleta bude tím lépe.

  Jsou životní stádia, ve kterých se náš pejsek určitě ocitne a se kterými nic nenaděláme. Tím prvním je štěněcí období. Zde je potřeba znát něco o plemeni, které vlastníme. Je malé a střední? Nebo velké a obří? Ke každé z těchto dvou skupin je zapotřebí přistupovat jinak. Zatímco malá a střední plemena dospívají kolem 12 měsíců svého věku a snesou krmivo pro štěňata, které obsahuje spoustu energie a bílkovin. Pak velká a obří naopak potřebují řady krmiv pro štěňata velkých plemen. Budete-li je totiž krmit sebekvalitnějším štěněcím krmivem budou růst překotně a tím pádem mají zaděláno na nemoci kloubů a pohybového aparátu.

  Druhým nevyhnutelným obdobím je věk seniorský. Tedy obecně, malá, střední a velká plemena mezi 7-8 let věku a obří již kolem 5 roku. Je to opět stejné jako u lidí. Tělo má tendenci vykazovat známky opotřebení a s tím související nižší energetický výdej má za důsledek, že se energie ukládá do tuků. Musíme najít stravu pro takového seniora vhodnou.

  Zde se zastavím ještě u potravních doplňků typu glukosamin a chondroitin. Tyto pomáhají hlavně starším pejskům nebo těm, kteří mají problémy s klouby a pohybovým aparátem. Můžeme pouze doporučit.

  Nač si dát pozor prostřednictvím znalosti vyvážené psí stravy:

  – kupovat KOMPLETNÍ krmivo, tedy granule, které obsahují maso, přílohu, ovoce a zeleninu, zdroje kvalitní vlákniny, rybí olej, glukosamin, chondroitin
  – pokud pejska sami nedokrmujete zeleninou a ovocem z dlouhodobého zdravotního hlediska se nevyplatí kupovat krmivo levné

 3. Finance
  Tak a je to tady. Pohled do peněženky, případně na naše rodinné CashFlow.
  Zcela na rovinu.   Pokud chcete skutečnou kvalitu pro svého mazlíka, pak nezbude než sáhnout při jeho krmení hlouběji do peněženky. Při nákupu velkého balení se bude cena za 1kg pohybovat v rozmezí 80-120Kč (stav k 20.1.2014).Znamená to tedy, že si nemáte raději pořizovat psa? Ale vůbec ne! Jen prosím přihlédněte ke své finanční situaci a pořiďte si plemeno velikostně podle stavu peněženky.
  – Mini plemeno s hmotností 1,5Kg měsíčně sežere 1,2Kg krmiva cca 120Kč
  – Malé plemeno s hmotností 8kg = 4,2Kg cca 420Kč
  – Střední plemeno s hmotností 18kg = 7,5kg cca 750Kč
  – Velké plemeno s hmotností 40kg = 13,8kg cca 1380Kč
  – Obří plemeno s hmotností 70kg = 21kg cca 2100Kč


Být hrdým majitelem pejska znamená odpovědnost. Odpovědnost vůči láskyplnému srdci, které si pořizujete. Odpovědnost za péči, kterou mu věnujete. Odpovědnost vůči živé bytosti, která se na vás stává závislou.

Mějte to prosím na paměti.

Jak vybrat správné granulované krmivo pro psa
5 (100%) 2 hlasovalo

Může se Vám líbit...

 • Tereza Strnadova

  Hezký den,
  ráda bych se zeptala, zda pejskovi nebude dělat problémy změna typu krmiva – konkrétně mám na mysli krmivo OBT, kdy po spotřebování 13 kg pytle s kuřecím masem by se obměnilo např. za rybí? Stejná značka pouze jiná “ příchuť“.
  Děkuji.

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den,
   omlouvám se za zdržení odpovědi byl jsem na dovolené.
   Změna krmiva v rámci značky je naprosto v pořádku. Našim třem fenečkám měníme příchutě OBT každý týden 🙂
   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • Kateřina Ošolomka Kadlecová

  Dobry den,
  Mam pejska z utulku, nyni 4 roky, krizenec ridgebacka a nevim ceho, cca 40kg. Kdyz jsem si ho vzala jako stenatko, za dva dny se projevila parvoviroza. Des a hruza a nastaly problemy se spatnym snasenim stravy. Vypozorovali jsme, ze mu asi nedela dobre lepek. Krmime proto Nativia lamb a rice, ktere nam byly doporuceny ma od vas 3 hvezdicky a pejsek granule opravdu miluje uz dva roky. Muzete mi prosim poradit jinou alternativu, pokud je treba vymenit, kdyz maji jen 3 hvezdicky? Dekuji moc. Kata

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den,
   tady platí, že pokud pejsek granule rád a je vitální, zdráv s kvalitní srstí a exkrementem pak vůbec není třeba granule měnit. Nativia je velmi slušné průměrné krmivo a pokud mu vyhovuje neměňte.
   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • Barbora

  Dobrý den, moc prosím o radu, už jsem opravdu zoufalá s výběrem vhodného krmiva. Mám doma ročního křížence shihtzu,3,5kg. Problém je v tom, že mi nesežere žádné granule, které mu dám. Vyzkoušeli jsme již strašné množství, např. Proplan, Royal canin,Applaws,Brit,Essential,Marp,N D,Taste of Wild a mnoho dalších, ale dva dny mu leží v misce a nevšimne si jich. Jediné co mi s ní, jsou paštiky z obchoďáku, to největší svinstvo, z kterého má průjem a hubne mi:-(. Nejsou nějaké granule které chutnají většině psům? Už jsem vyhodila tolika peněz a fakt nevím jak dál. Děkuji za odpověď

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Barboro,

   každá rada drahá. Nicméně všechny granule, které jste popsala jsou extrudované. Možná by to chtělo vyzkoušet i granule vyráběné jinak. http://www.doktorkaromana.cz/podle-vyrobce/bio-biscuit-inc/

   Rád bych poradil více, ale granule, které bude žrát každý pes prostě neexistují.
   Přeji hodně zdaru
   Roman Přikryl

 • Michaela

  Dobrý den můj jack Russel teriér má 2 roky a je to výbušný nevydováděný pes a někdy když jsem nemocna pořád za mnou chodí a chce si hrát. Skousela jsem mu dat jednu hračku ale hned ji rozkousal nevíte o nějaké hračce. Pro tohoto psa?

 • Jan Kudláček

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor na krmivo : ONTARIO Adult. Máme anglického kokra ve věku 10,5 let.

 • Eva Brukova

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom krmiva. Mám 11,5 ročnú sučku kokeršpaniela s cukrovkou. Druhý rok je na caninsulíne – 2xdenne strava a 2xdenne caninsulin. Kŕmila som Royal Canin weight control – krátko a neskôr Hill´s W/D, ale potrebujeme to zmeniť… Ďakujem a pozdravujem.

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den paní Evo,
   proč potřebujete změnit krmivo? Pejsek ho již odmítá? Nebo je jiný důvod? Vaše kokřička je přeci jen už v seniorském věku a každá změna může, ale nemusí mít odezvu. Proto pro dobrou odpověď potřebuji dobré vstupní údaje.
   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

   • Eva Brukova

    Dobrý deň, napriek tomu, že je to dobrý „papkáč“, tieto granule už nechce. Z Royal Caniniek ju „nafukuje“, čo je tiež dosť problém:-).
    Prajem pekný deň a pozdravujem…

 • Michaela

  A ještě bych se chtěla zeptat jak mám pořádně chránit mého psa před horkem je tu kolem 37°C a nesnáší to moc dobře leží doma na kachličkách a spí a pije a pije jinak je normální.Skousela jsem ho umýt a dávat mu studenou vodu .Je nějaký jiný způsob jak mu pomocí?

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Michaelo,
   Váš pejsek na to jde skvěle. Leží na nejchladnějším povrchu (dlaždice) a hodně pije. Pokud mu chcete ulevit ještě více napusťte do vany pár centimetrů (po břicho) chladné vody a nechte jej se v ní ochladit. Také mu můžete pořídit chladící podložku pro psy.

   Přeji krásný den
   Roman Přikryl

 • Michaela

  Dobrý den máme doma psa je to jack Russel teriér Kvído je hodně aktivní a zatím ho krmíme krmivem Sams Field je to dobé krmivo? Nebo ho máme krmit něčím lepším? Pokud ano čím.

 • Oksi Petrova

  Dobrý den.
  Môj pes
  papa iba suché krmivo. Kupujem veľké balenia v obchode
  http://semilton.sk/zoo/food-for-dog/, je to veľmi pohodlne pre mňa. Ale
  obávam sa, že takáto diéta môže poškodiť
  psíkovi. Môžem teda kŕmiť psa len suchým krmivom?

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den,
   z Vašeho odkazu není možné určit, kterou značkou konkrétně krmíte. Můžete to prosím upřesnit?
   Děkuji
   Roman Přikryl

 • Markéta

  Dobrý den, máme doma tříměsíční fenku staffbulíka. Můžete mi prosím doporučit vhodné granule, nyní ji dáváme Ontario puppy, ale rádi bychom ji krmili kvalitními granulemi. Dále bych se chtěla zeptat na správné dávkování. Nyní ji krmíme 4x denně, zhruba 35g granulí. Děkuji moc za radu.

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Markéto,

   Ontario puppy vnímám jako průměrné krmivo s obsahem kontroverzní kukuřice což je složka, kterou v psím krmivu nevidím příliš rád. Dávkování určitě naleznete na obalu. V naší nabídce tyto granule nejsou proto Vám neumím poradit.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Kristýna Hubková

  Dobrý den,
  za dva týdny si přivezeme štěně AST a nemůžeme se rozhodnout pro vhodné granule, naším favoritem je značka Acana, ale zajímal by nás i názor někoho jiného. Děkuji za odpověď

  • DoktorkaRomana.cz

   Dobrý den Kristýno,

   Acana je jistě nadprůměrným krmivem, které nelze než doporučit. O jeho vhodnosti pro Vaše štěně se ujistíte až po několika týdnech krmení. Každý pes je individualita.

   Krásný den Vám přeje
   Roman Přikryl

 • Katka

  Dobrý den, mám 1,5 roku starou fenku AST. Doteď jsme kupovali granule ROYAL CANIN přímo od veterinářky, ale slyšela jsem na ně docela nepříjemné názory. I když nám po nich fenka přibírala. Nedávno jsme se dostali ke granulím značky CD EXCELENT ULTRA PREMIUM LINE. Co si o nich prosím myslíte? Koukala jsem na složení, a po přečtení Vašeho článku bych řekla že obsahují dost potřebných surovin. Děkuji předem za odpověď.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Katko,
   osobně mám s krmivem CD Excelent problém. V první řadě rýže. Opravdu si nemyslím, že mezi nejkvalitnější přílohy patří. Ano je to bezproblémová průměrná surovina a jako taková patří do průměrných a nebo hypoalergenních krmiv, ale do do nejvyšší řady u výrobce? To si nemyslím. Dále kukuřičný gluten – kontroverzní surovina. Pro obsah bílkovin je velmi oblíbený u výrobců krmiv, protože energeticky může suplovat bílkoviny z masa, přičemž jeho cena je násobně nižší. Bohužel ale je pro psy mnohem hůře stravitelný než maso a pro dlouhodobou výživu proto nevhodný. Navíc může kukuřičný lepek způsobit řadu onemocnění, jako jsou např. kožní problémy anebo trávicí potíže. Dále barvivo? Proč? Psovi je srdečně jedno zda jsou granule v původní barvě nebo obarvené. To jen nám zákazníkům přijde, že hnědá granule je skoro maso. Celkově to jsou minimalistické receptury na úrovni lehkého nadprůměru.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Iva

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na značku Josera. Mám 7 měsíční štěně Jack Russela teriéra a dávám mu granule JOSERA Kids, které mi doporučila chovatelka, ale chtěla bych přejít na jiné, protože se mi na Josera granulích nelíbí složení. Můžete mi nějaké doporučit?
  Děkuji. Iva

 • Eva

  Dobrý den, mám dotaz za mesic si privezme štěně-fenku labradora a chtěla bych poradit jakými granulemi začít ,aby vše bylo jak má. Chovatelka začne krmit Purinoou ,krmí i fenu. Máme pokračovat ,dostala jsem doporučeni na Roial canin moc dekuji

 • Petra

  Dobrý den, mám doma Tosinku. Od malička krmím Artemisem pro velká plemena a pejsek je zdraví, bez jakýchkoliv problémů s trávní a moc pěkně osvalený s krásnou srstí. Pomalu začínám koukat po krmivu pro dospělé psy. Myslíte, že mám zůstat u značky nebo je vhodné jí změnit? Moc děkuji

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Petro,

   vždy budu stát za svým názorem. Pokud je pejsek vitální, má kvalitní – jiskrnou srst, je zdráv a má kvalitní exkrement netřeba krmivo měnit.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

   • Petra

    Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď i za tyto fajn stránky. Jsem moc ráda, že jsou stále lidé s rozumem a srdcem.
    Přeji Vám hodně úspěchů a štěstí.

 • Marie Dvořáková

  Moc Vás prosím mám 3 letého yorkyho nechce žrát granule dříve jsem mu dávala Hillss ale moc je nechce můžete mi poradit nějaké výborné granule děkuji Dvořáková

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Marie,
   zjistit proč pes nechce granule může být velmi jednoduché a nebo docela slušná alchymie. Je potřeba odpovědí na mnoho otázek. Krmíte pouze granulemi a nebo i syrovým či vařeným jídlem? Ochucujete mu granule? Co předcházelo tomu, že přestal granule žrát? Je zdráv a vitální? Dostává pamlsky a pokud ano tak jaké a kolik?
   Chyba může být jak ve Vašem přístupu tak i zdravotního charakteru. Něco jako nejlepší nebo nejchutnější granule prostě neexistuje. A ke každému pejskovi je třeba přistupovat individuálně.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

   • Marie Dvořáková

    Dobrý den našemu pejskovi od půl roku vařím domácí stravu maso s rýží a zeleninou různé těstoviny a baští také ovoce nedávám mu jídlo od nás.Mám jenom strach aby mu nescházeli vitamíny .Mám strach aby jse mu nedělal zubní kámen dávám mu aby žvýkal různé kostičky.Náš pejsek je jinak zdráv a až moc vitální. Já jsem v důchodu tak že mám dost času na to abych pejskovi uvařila jenom se bojím aby mu něco nescházelo když nepapá granule. Děkuji moc za odpověd s pozdravem Dvořáková Marie

 • Michaela

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás požádat o radu. Máme 2letého fr. buldočka. Pejsek byl od prvních týdnů,co jsme ho měli doma krmen Nuova Fattoria hypoalergenními granulemi. Po několika měsících jsme přešli na First mate, taktéž hypoalergenní. U pejska se totiž objevila kožní alergie – proto jsme krmili jen hypoalergenními. Z odběrů krve byla zjištěna alergie na roztoče a na roztoče z obilí. Momentálně krmíme několik měsíců granulemi Annamaet bez obilovin. Pejskovi chutnají, srst se zlepšila, vyškrábaná místa po drbání zarostla. Krmíme divočákem, po kuřecích nemá tolik pevnou stolici. Chtěl jsem se zeptat na Váš názor na tyto granule. Přemýšleli jsme také o pečených granulích, ale Magnussonky nedělají bez obilovin a u značky Oliver’s jsem kromě kuřecích našla jen rybí, u kterých vím, že po čase mu přestávají chutnat.
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Michaelo,

   jdete na to skvěle. Myslím, že ve Vás má Váš pejsek báječnou paničku, která se opravdu zajímá o jeho zdraví.

   Co se Annamaet týká pak plně souzním s hodnocením. Tedy nadprůměrná kvalita.

   Jak sama říkáte Magnusson není bezobilný a Oliver’s v hypoalergenní variantě obsahuje oves. Což je sice bezlepková obilovina, ale opravdu netuším jak je na tom s ohledem na roztoče. Jediné co bych Vám nabídnout mohl je Oven-Baked Tradition Adult Fish Grain Free – pečené krmivo (stejně jako Magnusson) bez obilovin. Nicméně v tomto okamžiku máme skladem pouze rybí variantu.

   Krásný den Vám přeje
   Roman Přikryl

 • Eva Kociánová

  Dobrý den,
  máme 3,5 měsíční fenečku rotvajlera. Na doporučení chovné stanice od začátku krmíme značkou Belcando Puppy Gravy a teď pomalu přecházíme na Belcando Lamb Rice. Štěňátko je snáší velice dobře, nemá problémy s trávením, ani s vyprázdňovaním.
  Chtěla bych vědět váš názor na dané krmiva, popřípadě mi můžete navrhnout lepší alternativu.
  Moc děkuji.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Evo,
   Belcando vnímám jako průměrné krmivo u kterého mi trošku vadí podprůměrný obsah masa (pod 30% v sušině) potenciálně alergizující kukuřice a přidaná sůl.

   Ve vyšší kvalitě Vám mohu doporučit poměrně slušný výběr krmiv. Nicméně přímo z naší nabídky by to byl 4 hvězdový Oliver‚s a nebo 5 hvězdičkový Oven-Baked Tradition

   Krásný den Vám přeje
   Roman Přikryl

 • Petra

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké by jste mi doporučili granule pro německého ovčáka. Jsou mu dva roky a poslední dobou se mi zdá, že má horší kvalitu srsti, má lupy a častěji se škrábe, proto bych ráda vyměnila granule, ale stále nemůžeme najít ty pravé. Děkuji za odpověď

  • Doktorka Romana

   Dobrý den Petro,

   obecně bývají problémy se srstí způsobeny buď nedostatkem některé látky nebo naopak jejím nadbytkem. Nepíšete čím krmíte což je škoda. Ovšem ve Vašem případě bych doporučil lososový olej
   přidávat do krmiva a nebo granule, které jej již v dostatečném množství obsahují. Abychom vyloučili možné alergizující složky bylo by dobré vyzkoušet krmivo bez kukuřice, pšenice a kuřecího masa. Vyzkoušejte OLIVER’S LAMB MEDI nebo
   OLIVER’S ADULT FISH GRAIN FREE LARGE.

   S přáním krásného dne
   Roman Přikryl

 • Zdeňka

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat – mám 5měsíční štěně čivavy a nevím jaké granulky by pro ní byly nejvhodnější.
  Zkoušeli jsme Arden Grange, Artemis, Platinum a Hills, ale žádné jí nechutnají. Od chovatelky byla zvyklá na Eminent a jiné nechce. Chtěla bych jí dát kvalitní granulky a už se v tom ztrácím. Jde mi hlavně o to, aby byly granulky opravdu hodně malé. Jaké byste mi doporučil?
  Moc děkuji za odpověď.

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Zdeňko,

   určitě bych Vám doporučil Oliver\s, protože s nimi máme skvělé zkušenosti i v rámci chovatelských stanic čivav. Nicméně pokud nechce jiné než Eminent určitě vyzkoušejte vzít nejdříve vzorky krmiva ať neutrácíte zbytečně za velká balení.

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • lothar

  Dobrý den mám českého fouska jsou mu 4 měsíce jaké. Granule tip.bych mel použít

 • Tereza

  Dobry den. Mam 9t stenatko peruanskeho nahace, od chovatelky mam doporuceno royal canin s tim, ze je nejlepsi. Po precteni par clanku o vyzive jsem zjistila, ze to tak neni. Chtela bych pro nej pochopitelne to nejlepsi, a tak jsem nakonec pred volbou mezi olivers, acanou, firstamte a magnusson. Jak je to potom s prechodem na jine granule? Doporucujete postupne nebo rovnu ze dne na den? A ktere jsou nej? Muj nahac je osrsteny a neresim penize 😉 (v pripade stravy – jeho i nasi :))
  Dekuji, Tereza

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Terezo,

   hned narovinu říkám, že neexistuje „nejlepší krmivo na světě“. Vždy je to o tom najít to nejlepší krmivo právě pro toho mého mazlíčka 🙂
   Ostatně mrkněte na Rádce krmiva pro psy i ta pětihvězdičková se od sebe liší dost výrazně. Já osobně bych z Vaší silné čtyřky vyřadil FM.
   Pokud vím tak naháči bývají na kůži a srst citliví. To může být důvod pro vyřadit Magnussona. Je to výborné krmivo, ale neobsahuje směsi ovoce, zeleniny a rybí olej. Nu a co se týká Acany a Oliver’s tak zde jsme na obdobné kvalitě. Nicméně vyzkoušejte Oliver’s 🙂

   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Alena

  Dobrý den,jelikož delší dobu hledám vhodné granule pro svou fenu AST,narazila jsem na vaše moc zajímavé stránky,ale jelikož pes je alergický na hovězí,jehněčí,jelení maso a k tomu na kravské mléko,navíc má neustálé kožní problémy,mám problém sehnat kvalitní krmivo,pořád čtu složení granulí,ale neustále nemůžu vybrat ty pravé,nemůžete mi prosím poradit,? Přeji krásný zbytek dne a děkuji za odpověd.Alena

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Aleno,

   pokud je Váš pejsek alergický na výše uvedené suroviny pak ze základních nám zbývá. Drůbež a ryby. Protože drůbež a speciálně kuřecí maso má také tendenci rozvíjet alergické reakce mohly by ryby být tím pravým pro Vaši fenečku. Navrhuji Vám OLIVER’S ADULT FISH GRAIN FREE LARGE což je hypoalergenní krmivo ze směsi sezónních mořských ryb v čele s lososem. Vzhledem k faktu, že neobsahuje ani obiloviny je toto krmivo skutečně ideální variantou.

   Přeji Vám krásný večer

   Roman Přikryl

 • Zuzana

  Dobrý den, co by jste mi doporučil pro dvouletou fenku yorka? Miluje maso. Doted jsem krmila royal caninem. samotné granule sní jen pokud má opravdový hlad. takže jí k tomu přidávám vařené maso. Máme problémy s většími kousky. Sní pouze malinké granule. Děkuji Zuzka

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Zuzano,

   Vaše fenečka je již dospělá holka takže určitě krmivo pro dospěláky. Z naší nabídky mohu doporučit jakýkoli Oliver’s, který má v přívlastku „small“ ideálně na zkoušku OLIVER’S BALÍČEK TŘÍ CHUTÍ MINI.
   Co se týká faktu, že granule samotné sní pouze když má opravdový hlad tak ten okamžik kdy má opravdu hlad je důležitý. Vy ji s granulemi dáváte vše potřebné pro její život a opravdu to malé tělíčko nepotřebuje nic navíc. Pokud nežere tehdy když má znamená to, že hlad nemá a s klidným svědomím můžete misku zase schovat.
   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Lenka

  Dobrý den,
  mám 6sti měsíční fenku vipeta. Krmíme Acanou, narazila jsem na Vaše stránky a velmi děkuji za článek. Stále hledáme něco nového..chtěla bych Vás požádat o radu. Doporučila by jste nám granule OLIVER’S START CLASSIC? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný den. Lenka

  • Doktorka Romana

   Dobrý den paní Lenko,

   určitě bych Vám toto krmivo pro Vaši fenečku doporučil. Nicméně až bude dospělá bude to chtít zřejmě energeticky vydatné krmivo což znamená přejít na Oliver’s Active. Leč to je ještě fůra času
   🙂
   Přeji Vám krásný den
   Roman Přikryl

 • Bartoš

  Dobrý den,
  jak hodnotíte psí granule Canidae Pure Elements Grain Free 2 x 10,9 kg oproti Oliver’s ADULT CHICKEN. Krmím 2 x denně ( 2 dávky ) 2 letého pejska švýcarského entlebušského salašnického psa ( 25 kg ) výše uvedenými granulemi Canidae. Je zvyklý na 1 dávku v poměru cca 180 gr. granulek v jedné dávce ( dle návodu na váhu 25 kg psa dávka cca 380 gr./ den ) + vařená rýže s vařeným kuřecím masem bez kůže, kostí a tuků ( 1 dávka cca 200 gr. smíchané v poměru cca rýže 100-150 gr. a maso zbytek ) Co zbyde z rána dostane do 2 dávky večer, kterou o velikost toho zbytku dám menší. Občas má do míchanice strouhanou mrkev, chystám se jednou týdně přidávat 1 čerstvé slepičí vajíčko a nebo trochu podušené brokolice. Zatím mu míchanice chutná a zdá se, že samotné „jen“ granule by snědl z velkého hladu. Lákavější je mu zřejmě trochu přihřátá rýže s masem v mikrovlnce a potom zamíchané s granulemi, které trochu vlhčím před podáním teplou vodou. Na granule Oliveryś se ptám z toho důvodu, kdybych chtěl provést změnu v granulích, zda jsou úzce kvalitou podobné Canidae a pokud ano, zda není potom zbytečné udělat změnu granulí, když je pes v současné době přijímá. Děkuji za případnou odpověď.
  http://www.granule.cz/granule-pro-psy/canidae-pure-elements-grain-free-2-x-10-9-kg/

  • Doktorka Romana

   Dobrý den pane Bartoši,
   základní rozdíl mezi Canidae a Oliver’s je ve faktu, že Canidae jsou multiproteinové zatímco Oliver’s singleproteinové (krom kuřecího druhu, který obsahuje i kachnu a krůtu). Zhruba 30% psů multiproteinová krmiva nepřijímá dobře a proto ten rozdíl. Co se kvality surovin a ceny týká pak si troufám tvrdit, že Oliver’s Grain Free a Canidae jsou zhruba rovnocenná krmiva. Proto věřím, že pokud budete zvažovat přechod na jiné granule boudou Oliver’s správnou volbou.

   Krásný den Vám přeje

   Roman Přikryl

 • Miladka

  Dakujem za obsiahly clanok o zlozeni granuli pre psov. Som zaciatocnik a mam svojho prveho psika, tak takeho informacie si rada studujem a citam. Este raz dakujem.
  Pekny den prajem.

  • Doktorka Romana

   Velmi Vám Miládko děkuji za krásná slova.
   Roman Přikryl