Burmilla – empatický terapeut

Burmilla - empatický terapeutPůvodem britské plemeno je na kočičí mapě od začátku osmdesátých let minulého století, jeho přímými předky jsou Perská činčila ze strany jedné a Barmská kočka z té druhé. Po nich také získala Burmilla své původní jméno – takzvaná Barmská činčila – to se ale později zkrátilo do moderní podoby. Byla to vlastně „nešťastná náhoda“ a nikoliv cílený proces, Barmská kočka měla čekat na vhodného partnera, ale kvůli nedopatření a nedostatečně zavřeným dveřím se k ní dostal starý kamarád z rodu Perských činčil, aby po pár týdnech porodila roztomilá koťátka…


Inteligentní, dosti vitální a navíc i velice společenská kočka, která si ráda hraje a prozkoumává každodenně svůj rozlehlý revír, právě to je Burmilla. Nečekejte, že tato kočka bude vyspávat v pelíšku, a pokud jste si vždycky přáli takzvanou pokojovou kočku, bude asi lepší podívat se jinam.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji burmillu?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Oliver’s si zamiluje

Toto plemeno je vhodné zvláště pro rodiny s malými dětmi, protože jsou zcela nekonfliktní a mají opravdu rády lidi, nejsou mj. nedůvěřivé ani k případným návštěvám. Raději bychom je neměli chovat venku, protože jejich přílišná důvěřivost vůči lidem by je mohla vehnat na scestí. A v případě, že si je skutečně pořídíte, oceníte možná i jejich smysl pro humor, rády si totiž ze svých majitelů tak trochu utahují. A v neposlední řadě – díky jejich milé a přátelské povaze je lze využít pro takzvanou felinoterapii, tak vysoce empatických koček je totiž na světě opravdu jen málo.

Tato elegantní a štíhlá kočka má krátkou a dosti jemnou srst se stříbřitým nádechem, oči jsou obvykle smaragdově zelené a v porovnání s jinými plemeny i poměrně velké a daleko od sebe. Srst jako taková potřebuje nanejvýše standardní údržbu, rozhodně nejde v tomto směru o náročné plemeno. A navíc je díky šlechtění jen málo náchylná k nemocem, Burmily se dožívají obvykle dosti vysokého věku.

Burmilla se dočkala jistého mezinárodního uznání v roce 1989, například FIFé ji ale uznala až o dalších šest let později. Není jistě bez zajímavosti, že tato kočka je oblíbená i v našich zeměpisných šířkách. V Čechách a na Slovensku totiž existují skoro dvě desítky chovatelských stanic, které se zaměřují právě na toto kočičí plemeno, a obliba stále utěšeně roste. Nejčastějšími současnými chovateli Burmill jsou i Američané a Australané, velkou popularitu ale samozřejmě slaví elegantní plemeno i v Evropě. A jedna malá zajímavost – Burmillu chová doma i někdejší slavný jezdec Formule 1, bratr Michaela Schumachera Ralf.

Burmilla - empatický terapeut

Ohodnoťte tento článek

Může se Vám líbit...