Tosa Inu – nekompromisní policajt

Tosa Inu - nekompromisní policajtMožná jste název Tosa Inu ještě nikdy neslyšeli. V tom případě vězte, že jde o takzvanou japonskou dogu. Japonci si toto plemeno vyšlechtili již v devatenáctém století, když potřebovali psa schopného, přeneseně řečeno, „tichého provozu“. Tosa Inu byl primárně vyšlechtěn jako pes bojový, důraz se tedy kladl na to, aby co nejméně štěkal a obecně nadělal i pokud možno co nejméně hluku. V devadesátých letech minulého století se toto plemeno dostalo i k nám. I když je dnes mnoha lidmi využíván hlavně jako plemeno ryze společenské, v Japonsku stále plní i služební povinnosti zejména jako policejní pes.

Tosa Inu je velké plemeno. Považte sami, vždyť na výšku často dorůstá v kohoutku i 61 centimetrů a vážit může klidně i devadesát kilogramů, což je v porovnání s ostatními plemeny, nevyjímaje třeba mohutného rotvajlera, opravdu hodně. Už na první pohled můžete z Tosa Inu vycítit jeho neústupnost a odhodlanost. Má několik variant zbarvení srsti, která je vždy krátká a hustá.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého pejska?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Oliver’s si zamiluje

Výhodou je, že ačkoliv jde o hodně velkého psa, nepotřebuje žádnou rozsáhlou péči a starost o něj tedy není nijak náročná. Srst stačí jednou za týden vykartáčovat a to je vlastně vše, co se týče „údržby“.

O dost náročnější už je ale výcvik. Pokud tedy chcete mít Tosa Inu v co nejlepším rozpoložení. Rovnou zapomeňte na to, že byste s ním bydleli v bytě. Kdepak, Tosa Inu potřebuje hodně pohybu, nutností je tedy dům se zahradou, kde bude moct běhat. V domácím prostředí se bude Tosa Inu chovat slušně, venku je ale přirozeně zvědavý a objevuje svět kolem sebe.

Výhodou Tosa Inu je třeba i to, že se jedná o velmi dobrého obranáře. To mu umožňuje především jeho neústupnost a nekompromisnost. Vzhledem k původním požadavkům šlechtitelů štěká jen velmi málo, ale zato nikdy neuhne z cesty. K pánovi a rodině je vlídný a milý, ale na neznámé lidi nahlíží podezíravě a ostražitě. Dobře se snáší s dětmi i s ostatními psy, v případě kontaktu s jiným psem ale dejte pozor, aby i on byl k jiným zvířatům tolerantní a nepokusil se na Tosa Inu zaútočit, protože se svými rozměry a váhou je Tosa Inu pro většinu ostatních psů (natož jiných domácích mazlíčků) naprosto nerovným soupeřem. Vždyť by snad odklidil z cesty i Ivana Draga, kdyby na to přišlo…

Belgický ovčák - pracovitý, elegantní belgičan

Ohodnoťte tento článek

Může se Vám líbit...

 • Honza

  Dobry den.
  Mám 15 měs Tosáka. Od mala spolu chodime. Má rád vycházky, miluje koupání a všechny a všechno co potká. Dnes má 65 kg a 70 cm.
  Je paličák, ale s velkým srdcem.
  A přesto Tosu EU zařadila mezi boj.plemena.
  Není špatného psa. Pouze špatneho pána.

 • miro ondrejovič

  Trošku oponujem.
  Myslím, že Tosa nepotrebuje moc pohybu (už aj s ohľadom na kĺby), skôr je to typický „gaučák“. Moja Tosinka má dom so záhradou, aj tak väčšinu času preleží, stačí jej krátka hodinová prechádzka.